poniedziałek, 26 listopada 2012

Dachy przemysłowe i technologia wykonania

    Niedawno mówiliśmy o rodzajach dachów i charakteryzowaliśmy dach skośny. To ten styl używa się do zabudowania mieszkaniowego, ale pozostaje jeszcze taka funkcja jak dach przemysłowy. Czyli znacznie większy, z innymi charakteryzacjami i wartościami. Dziś przedstawiamy oferty przemysłowe i ich dachy.
     Dachy przemysłowe posiadają zupełnie odmienną funkcję w odróżnieniu od dachów budownictwa mieszkaniowego. Ich konstrukcja jest w małym stopniu uwarunkowana walorami estetycznymi, a głównym jej zadaniem jest sprostanie wymaganiom użytkowym. Tutaj w grę wchodzi nie tyle estetyka, co funkcjonalne zastosowanie, bezpieczeństwo i walory typowo przemysłowe, czyli wielkość, zagospodarowanie, czy konstrukcja przemysłowa. Z reguły takie dachy są płaskie, ewentualnie pod niewielkim skosem, a wynika to tylko i wyłącznie z jego dużej, a czasem i ogromnej powierzchni. Wyróżnić możemy trzy rodzaje dachów przemysłowych: drewniane, stalowe i żelbetonowe. I przyjrzymy się zbliska każdemu z nich. Co ważne, przy wykonywaniu takiego dachu potrzebna jest już nie tylko dobra zaginarka i fach w ręku, ale duże doświadczenie dekarza i jego prawdziwy wkład w pracę.

       Dachy drewniane znajdują zastosowanie w obiektach mniejszych, ze wzdlędu na swoją konstrukcyjną właściwość. Z uwagi na fakt, iż drewno jest materiałem łatwopalnym, to konstruktorzy w dachach przemysłowych raczej unikają jego zastosowania, ewentualnie w nagłych i skomplikowanych przypadkach. Współczesna technika budowlana dysponuje jednak bardzo skutecznymi metodami zabezpieczenia przeciwpożarowego tychże konstrukcji. Drewniane konstrukcje nośne coraz częściej wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej z uwagi na swoje walory estetyczne. Do tego dochodzi także aspekt trwałości, z racji materiału, wiadomym jest, że z biegiem czasu drewno zaczyna próchnieć i należy je na nowo wymieniać. Przy pracy na takiej konstrukcji rzadko używa się maszyn takich jak np. zaginarka do blachy

        Z kolei inne i już bardziej praktyczne walory posiada dach stalowy. Stal cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na wszelkie obciążenia, zniszczenia czy uderzenia. Do tego posiada jednorodność struktury i niezmienność właściwości mechanicznych działających w czasie. W pracy ze stalą jest łatwiej, gdyż jest ona łatwa w obróbce i można łączyć ją ze sobą różnymi metodami dekarskimi. Chociaż konstrukcje stalowe cechują się wysoką wytrzymałością, trwałością i niezawodnością, to jednak podatna jest ona na korozję i małoodporna na wysokie temperatury. Przy kładzeniu dachu z konstrukcji stalowej już potrzebne są w pracy maszyny dekarskie, bez nich ani rusz. Ważny aspekt konstrukcji stalowych to także to, iż w każdym momencie możliwy jest jej demontaż, przebudowa i rozbiórka, łatwość naprawy i wzmocnienia, a co najważniejsze odzyskanie materiału po rozbiórce. Dachy stalowe najczęściej wykonywane są w technologii kratownicowych w budynkach o dużej rozpiętości ścian. Z uwagi na lepszy materiał i szybkość w montażu materiału, stal jest najpowszechniejsza i najchętniej używana do wykonania pokrycia dachów przemysłowych. Zresztą nie tylko z racji jego cech charakterystycznych, ale także ceny, dostępności i wyglądu estetycznego, choć nieco mniej efektownego od konstrukcji drewnianej. W tym przypadku, dekarz posiada środki i narzędzia dekarskie do wykonania konstrukcji ze stali. W przypadku tych drewnianych nie zawsze.
     Ostatnią konstrukcją dachu przemysłowego jest konstrukcja żelbetonowa. Tym razem materiał choć solidny i twardy, to bardzo skomplikowany w położeniu i niebywale czasochłonny w pracy. Kładzione konstrukcje w charakterystyczny sposób wymagają precyzji i dużego nakładu nie tylko pracy, ale i materiałów. Ułożone żebra konstrukcyjne, w których powstają przestrzenie, wypełniane są zbrojeniem, które na koniec należy zalać betonem. I to raczej tym z najwyższej półki. Dostępne są także żelbetony prefabrykowane, których używa się zazwyczaj do pokrycia dachów w czasie trwania trudnych warunków atmosferycznych.

    Każdy z pokrycia dachu przemysłowego ma swoje dobre i złe strony. A to z racji dostępności materiałów, innym razem z powodu ich wytrzymałości i użyteczności, aż wreszcie ze względów czysto estetycznych. Zaginarka używana przez dekarza, nie zawsze i nie o każdej porze, pomoże w pracy, jednak należy pamiętać o zastosowaniu konstrukcji i jej użyteczności. Jeśli chcemy aby dach nam służył długo i sprawnie, wybierzemy konstrukcję stalową, jeśli zaś zależy nam na pięknym i estetycznym wyglądzie dachu, zastosować powinniśmy konstrukcje drewniane. Wszystko to kwestia gustu i odpowiedniego zastosowania powierzchni dachowej. Tak czy siak, przy każdym z materiałów dekarz nam jest niezbędny, a jego praca nieoceniona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz