piątek, 14 grudnia 2012

Akademie i szkolenia drogą do sukcesu

  Doświadczenie, nieustanny rozwój osobisty, kształcenie warsztatu technicznego, poszukiwanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań - dekarz musi pracować nad sobą cały czas. Aby osiągnąć doskonałość zawodową i zadowolenie z wykonywanego zawodu cały czas się czegoś uczy. Nie wystarczy dziś znać technikę i podstawy zawodu, klient jest coraz bardziej wymagający i sam dekarz też od siebie powinien wymagać coraz więcej. Każde doświadczenie wzbogaca, a każde szkolenie czegoś uczy. Aby wyjść na przeciw potrzebom edukacji dekarzy, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy co chwilę organizuje różne szkolenia, akademie czy szkółki zawodowe. Przy współpracy z inwestorami i przedsiębiorcami, możliwe jest szkolenie naszych dekarzy na majstrów najwyższej jakości i doświadczonych do granic możliwości. 
     PSD promuje nowe metody, rozwiązania, które spotykają się z rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Organizowane szkolenia posiadają różnoraką tematykę i każdy znajdzie coś dla siebie. Techniki wykonawcze, pokrycia dachowe, użytkowanie sprzętów, działanie zaginarki dekarskiej - te i wiele innych zagadnień znajdują się w programie nauczania i szkolenia organizacji. Ostatnim tematem szkolenia zorganizowanego przez PSD było wykonywanie pokryć dachowych na rąbek. Potrzeba takiego szkolenia wynikała z dużej niewiedzy i nieumiejętności lub niewystarczających możliwości dekarzy. Pokrycia dachowe na rąbek stojący zyskują obecnie popularność w Polsce ze względu na swą odmienną estetykę. Istotnym problemem jest natomiast brak fachowców, którzy potrafią wykonywać ten typ pokryć. Starzy mistrzowie stopniowo przechodzą na emeryturę, a młodzi adepci dekarstwa w większości nie znają tych technik, gdyż wymagają one dużego kunsztu blacharskiego opartego na wszechstronnych umiejętnościach manualnych. Stąd też wynikająca potrzeba szkolenia sprawia, że chętnych do udziału z roku na rok jest coraz więcej. A to budujące statystyki.
    Każde maszyny dekarskie będące na użytku dekarza wymagają specjalistycznego podejścia w ich obsłudze i działaniu. Takie tematy szkoleń także są realizowane i dekarz może poszerzać swoje horyzonty w dziedzinie obsługi sprzętów. Niemniej jednak, podstawowym i początkującym krokiem do zawodu jest oczywiście obsługa techniczna maszyn, jednak bywa różnie i różni dekarze działają w swoim fachu. Uczestnictwo dekarzy w tych szkoleniach mówi samo za siebie i skoro jest frekwencja, to jest zapotrzebowanie. 
    Poza szkoleniami organizowane są również kursy na czeladnika i mistrza. To jest podstawa do rozpoczęcia wykonywania zawodu. Bez egzaminu i przeszkolenia nie ma mowy o legalnym i profesjonalnym zawodzie dekarza. Zaginarka jest maszyną wymagającą skupienia i wiedzy w dziedzinie obsługi technicznej. A skąd dekarz ma wiedzieć jak ją używać skoro nie przeszedł szkolenia? Tak, zapotrzebowanie jest.
     W wyniku dużej popularności organizowanych szkoleń, stworzono na te potrzeby specjalny ośrodek kształcenia i szkolenia dekarzy w Pruszkowie. Za cel powstania ośrodka władze PSD obrały sobie wsparcie edukacji zawodowej, więcej profesjonalizmu i promocja zawodu dekarza. Działacze i członkowie PSD mają nadzieję, że wzrost wyszkolonej i wyspecjalizowanej kadry zawodowej zmniejszy narastający problem popełniania błędów wykonawczych, którego odsetek w pracach budowlanych jest niestety ogromny.


    Tak jak każda zaginarka potrzebuje instrukcji obsługi, tak potocznie mówiąc każdy dekarz również posiada pewien schemat działania, którego musi się wyuczyć i do niego przyzwyczaić. Nie wystarczy chcieć być dekarzem, tego trzeba się nauczyć, a potem cały czas dokształcać i urozmaicać warsztat zawodowy. A gdzie indziej nauczymy się jak nie na szkoleniach i warsztatach? To wielki krok w przyszłość i możliwość edukacji młodych dekarzy w dziedzinie fachowości i profesjonalizmu. Trzymamy kciuki za organizatorów i bzyczymy wzrastającej frekwencji na każdym kursie. Byle do przodu!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz