środa, 28 listopada 2012

Przygotuj się na zimę: kominiarza do domu chętnie zaproszę!

        Zima zbliża się wielkimi krokami, co z tego wynika? Aby dobrze ją przetrwać i się nie zdziwić jak nas zaskoczy, warto się do niej solidnie przygotować. Mówiliśmy już jak zabezpieczyć dach przed opadami śniegu, dziś zajmiemy sie kominem. Jest on równie ważny jak nasz dach czy podjazd do domu. 
        To, że trzeba czyścić komin co jakiś czas i go konserwować, chyba każdy wie i zdaje sobie sprawę z owej konieczności. Takie czynności wymagane są nawet przez prawo, ale znacznie bardziej przemawia za tym fakt, że gwarantuje nam to bezpieczeństwo i spokój ducha. Osadzająca się sadza może zapalić się i spowodować pożar, zatem czyszczenie kominów co najmniej dwa razy w roku to rzecz normalna i konieczna. I lepiej żebyśmy sami tego nie robili, zaprośmy do domu kominiarza i cieszmy się pełną fachowością wykonanej pracy. Dziś zaginarka nam nie potrzebna, ale przyjrzyjmy się pracy innych narzędzi, tym razem kominiarskich.
      Bardzo ważne jest już na początku budowy dachu, aby zapewnić kominiarzowi swobodny dostęp do komina lub kominów. Nie konieczne jest instalowanie akcesoriów kominiarskich, jednak zważmy na prawo: zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, wymóg wykonania stałego dojścia do kominów dotyczy tylko dachów o spadku ponad 25 % oraz dachów pokrytych materiałami łamliwymi. Specjaliści jednak podkreślają, że taki system komunikacji sprawdza się na wszystkich dachach, bo nie tylko zapewnia bezpieczne i komfortowe poruszanie się po dachu, ale również pozwala uniknąć zniszczenia pokrycia przez nieumiejętne chodzenie po dachu. Mając w zanadrzu dobre maszyny dekarskie z łatwością możemy dokonać takich zabiegów i ułatwić także pracę i dostęp dla kominiarza. Pamiętajmy także o tym, że dobre rozplanowanie komunikacji dachowej i wykorzystanie materiałów najwyższej jakości, zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale także spokój i brak napraw, czy zmian na kilka dobrych lat. Tak jak w pracy dekarza przy robieniu dachu ważne jest aby używał on solidnych narzędzi i maszyn, tak samo ważne jest, aby pracował tylko i wyłącznie z materiałami sprawdzonymi i wyprodukowanymi z materiałów najlepszej jakości i z certyfikatami jakości. Tak samo jak dobry dach nam będzie służył wiele lat, a może i kilkanaście, tak samo i dobra zaginarka będzie służyła dekarzowi przez długie lata. 
     Podczas wyboru ław i stopni kominiarskich warto zwrócić uwagę na to, aby ich powierzchnia była optymalnie duża oraz antypoślizgowa. Istotna jest możliwość regulacji kąta nachylenie stopni. Te cechy sprawdzają się szczególnie w sezonie zimowym, kiedy powierzchnia dachu jest oblodzona. Odpowiednie rozplanowanie stopni kominiarskich powinno pozwolić na swobodne dojście z wyłazu dachowego bądź też z drabiny do komina, pod którym powinna być umieszczona ława kominiarska zapewniająca możliwość bezpiecznej pracy.
      

      Jeśli chcemy czuć się bezpieczni nie tylko w lecie, ale głównie w okresie zimy, zaprośmy kominiarza, aby dokonał gruntownego czyszczenia komina. W czasie zimy w szczelności funkcjonalność jest tym ważniejsza, że więcej ogrzewamy i bardziej używamy poziomy kominowe niż latem, gdy są one praktycznie wyłączone. 
     Tak więc pomału przygotowujemy się do zimy, aby nas tym razem nie zaskoczyła. Jeszcze trochę pracy jest, ale poradzimy sobie z nią i będziemy w pełni bezpieczni i spokojni podczas niejednej zimy.






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz