środa, 26 grudnia 2012

Konserwacja - drobna kosmetyka przedłużająca życie

         Wiadomym jest, że lepiej o coś dbać stale, niż potem to naprawiać, a co gorsza burzyć i budować na nowo. Lepiej mieć pewność, że dom w którym mieszkamy jest bezpieczny i solidny i że nie rozwali nam się nagle stwarzając zagrożenie dla mieszkańców. Regularne przeglądy, systematyczna ochrona i dbanie o szczegóły zapewnią mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo.
        Tak samo jak maszyny dekarskie potrzebują stałej ochrony i dbałości o stan techniczny, tak i budynki mieszkalne wymagają konserwacji i przeglądów. Każdy poszczególny element zewnętrzny w konstrukcji domu ma swoją funkcję do spełnienia. Nie zawsze są to estetyczne dodatki, ale przecież mają być ochroną i bezpieczeństwiem, a to co piękne będzie wewnątrz. Tak np. rynny, które chronią elewację przed wodą, odprowadzają nadmiary i niedopuszczają do zalewania, dzięki czemu nie mamy w domu wilgoci i zalanych ścian. Ale rynny czasem rdzewieją i pękają, a konserwacja ich uchroni przed koniecznością całkowitej wymiany wszystkich układów odpływowych. Konserwacja rynien jest bardzo prosta: jesienią przegląd daje to, że pozbywamy się liści z zapchanych rur, natomiast wiosną sprawdzamy ich stan po zalegającym śniegu. Przy okazji można także sprawdzić szczelność i ogólny wygląd.

     
           Konserwacji powinno poddawać się także inne części elewacji i wyposażenia zewnętrznego domu. Bardzo istotnym elementem jest dach. To on zapewnia nam ciepło i ochrania przed deszczem. Znaczącym zaś elementem dachu jest krokiew, ponieważ przenosi obciążenia dachu od pokrycia dachowego, siły wiatru, czy obciążenia śniegiem i własnym ciężarem. Zatem ważne jest, aby zadbać o jej dobry stan i przydatność. Konserwacja krokwi zapewni jej dłuższą żywotność, tym samym przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa dachu. Zaginarka jakiej używamy do budowy konstrukcji dachu tutaj tym razem nie przyda się, jednak może dobrze byłoby uszanować jej pracę? Właściwa konserwacja drewnianej krokwi zabezpieczy przed szkodliwymi czynnikami jak np. korniki czy czynniki atmosferyczne. O właściwej konserwacji należy pomyśleć już na etapie jej zakupu, to znacznie ułatwi nam późniejszą dbałość. Konserwacja krokwi to impregnacja drewna. Pokrywa się je środkami, które mają chronić drewno przed owadami, bakteriami i grzybami. Preparaty te mają również za zdanie chronić ją przed działaniem ognia i wilgoci.
      Konserwacji warto także poddać dachówkę. W tym przypadku przydadzą się do pracy narzędzia dekarskie, które ułatwią pracę przy zapobieganiu. Czasem pojawią się pęknięcia czy załamania, które łatwo usuniemy przy pomocy dostępnych narzędzi i dodatków. Większych prac konserwacyjnych w tym przypadku nie ma, więc dbałość o dachówkę okaże się minimalna i szybka. Warto zapamiętać, że przy wyborze koloru dachówki weźmy pod uwagę tę, na której zabrudzenia będą najmniej widoczne. Porastanie powierzchni dachu porostami i glonami, czyli zwane zazielenienie, to proces całkowicie naturalny i warto o nim wspomnieć, przy okazji mówienia o konserwacji. Jak bardzo duże zmiany będą zachodzić, w głównej mierze zależy od tego, w jakim miejscu stoi dom. Najczęściej zielenieć będą dachy domów, które mieszczą się w okolicy lasów, na terenach zacienionych i o niewielkiej cyrkulacji powietrza.
       Każda zaginarka wymaga również prostych prac konserwacyjnych. Takie działania przedłużają pracę maszyny, dbają o jej wygląd i minimalizują znacznie częstotliwość usterek technicznych. Pamiętajmy także o konserwacji naszego domu. Dbałości o szczegóły i dobry stan techniczny dachu i elewacji zapewni im długowieczność, a nam spokój i bezpieczeństwo.





1 komentarz:

  1. Prace na wysokościach są trudne i niebezpieczne, stąd powinny być wykonywane przez profesjonalistów z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.
    https://prace-wysokosciowe-gorzow.pl/

    OdpowiedzUsuń