poniedziałek, 21 stycznia 2013

W trosce o dbałość zabytków kultury

          Nowoczesność, postęp, cywilizacja – owszem, ale warto zadbać i o spuściznę naszych przodków. Warto zadbać o to, co dziś już ciężko wycenić. O bezcenne dziedzictwo kulturowe obiektów zabytkowych.
Pomijając nawet cenę gruntu, na jakim posadowiony jest dany obiekt czy kwotę potrzebną by go wyremontować i odnowić, pozostaje jeszcze kwestia niepoliczalna, pamięć o przodkach, spuścizna, której nie mamy prawa z wielu względów zaprzepaścić, a wręcz nie mamy praw dopuścić do jej degradacji. Dziś pochylimy się nad tematem ważnym i chyba trochę już zapominanym przez dzisiejszą młodzież i ogólną cywilizację. A ochrona zabytków jest ważnym i istotnym elementem w pracy każdego dekarza i cieśli. Maszyny dekarskie z pewnością pomogą w utrzymaniu dobrego stanu zabytków i przyczynią się do ich zarówno ochrony jak i dbałości o dobry stan.
        Potęga dachu wciąż jest niedoceniona. Dach jako główna zapora chroniąca budynek przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi musi być odpowiednio zabezpieczony i zakonserwowany. Dach jest zdecydowanie mniej doceniany niż choćby elewacja budynku. Nie jest też traktowany na równi z jego wystrojem zewnętrznym, niemniej pełni najważniejszą funkcję – zabezpiecza cały budynek. Warto też spojrzeć na dach inaczej. Zwrócić uwagę na kwestę, że to coś więcej niż tylko pokrycie. Nadaje charakter budowli, przykuwa uwagę i zdobi. Czasem nawet do robót składowych bardzo przydatna staje się zaginarka, najlepiej ta najwyższej jakości i w pełni profesjonalna.   
         W przypadku remontu lub też konserwacji budynku zabytkowego najważniejszą kwestią jest dążenie do osiągnięcia efektu jak najbliższego stanowi pierwotnemu. To trudne zadanie, jakie staje przed wykonawcą, które jednocześnie narzuca, by przeprowadzone prace były trwałe.

         Istotną kwestią jest zawsze właściwa ocena stanu dachu. Inaczej mówiąc sprawdzenie, czy kwalifikuje się on jedynie do remontu, czy też należy go całkowicie wymienić. - Najlepiej, gdy powierzymy to fachowcom. W kwestiach tak istotnych, jak pokrycie dachu, przestrzegam przed ekipami, które znają się na wszystkim lub oferują znacznie odbiegającą od innych, cenę za usługę, w tym przypadku tanio = bardzo drogo.. Idealnie sprawdza się tu również ludowe porzekadło, że jeśli ktoś jest od wszystkiego, to pewnie będzie do niczego. Kolejny element to wybór pokrycia dachowego, zgodnie z projektem i stanem, jaki chcemy obiektowi przywrócić. W przypadku pokrycia dachu dachówką mamy nie lada kłopot. - Producenci dachówek co rusz proponują nowości produktowe. Dachówka musi być znakomita gatunkowo, solidnie wykonana i trwała. Zwłaszcza w przypadku obiektu zabytkowego, gdzie musi spełniać szereg dodatkowych norm. Wybierając dachówkę na dach zabytkowego, historycznego obiektu warto zwrócić uwagę na jej ciężar. Z jednej strony musi być odpowiednio ciężka, by nie zerwał jej np. silny wiatr, a z drugiej odpowiednio lekka, by nie przeciążać dodatkowo konstrukcji. Oprócz tego dobrze, gdy oferta obejmuje nie tylko dachówki podstawowe, ale cały system dachowy. Trzeba także pamiętać, że używanie przy takich pracach maszyn jak np. zaginarka odbywa się troszkę w inny sposób niż zazwyczaj. Wymaga większej precyzji, dokładności i przede wszystkim ostrożności podczas pracy z materiałem.
          Zgodnie z obowiązującymi przepisami zezwolenie na prowadzenie prac w budynku zabytkowym uzyskuje jego właściciel lub użytkownik. Z kolei wykonawca jest obligowany do zawiadomienia konserwatora zabytków o rozpoczęciu, a następnie zakończeniu prac. Dodatkowo prowadząc prace remontowe musi na bieżąco informować konserwatora o ich przebiegu, a także prowadzić stosowną dokumentację przebiegu robót. Każdy kto zamierza wykonać jakiekolwiek, nawet najdrobniejsze prace w dziedzinie zabytków, musi pamiętać o obowiązujących go przepisach. Dla pewności, przed rozpoczęciem pracy warto zajrzeć do obowiązujących przepisów i aktów prawnych, aby potem nie narazić się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo i złamanie prawa. Takie przepisy mówią o ochronie zabytków, prowadzeniu rejestru obiektów zabytkowych, a także o prowadzeniu wszelkich robót z nimi związanymi. Najważniejsze - nawet użycie drobnego elementu jakichkolwiek narzędzi, nawet i tych z dziedziny narzędzia dekarskie, trzeba najpierw skonsultować, albowiem nawet wbicie gwoździa jest już ingerencją w stan zabytku.
          Piękne i dla pokoleń – takie powinny być zabytki. Dbajmy więc o nie i z rozsądkiem prowadźmy wszelki prace, myśląc o tym, że to, co pozostawimy po sobie, będzie cieszyć kolejne pokolenia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz