wtorek, 12 lutego 2013

Potrzebne i najpotrzebniejsze narzędzia

         Jakie są najpotrzebniejsze narzędzia dekarskie? Czego w pracy potrzebuje dekarz i bez czego nie może się po prostu obyć? Dziś krótki przegląd urządzeń i narzędzi koniecznych w użytku przez każdego dekarza. 
       Specyfika tego zawodu zdecydowanie bardziej przypomina pracę rzemieślnika niż budowlańca. Wymusza ona stosowanie specjalistycznych, użytecznych jedynie dla tej branży, narzędzi, urządzeń i maszyn. Rosnące wymagania klientów, coraz wyższa jakość materiałów budowlanych i fantazja architektów powodują, że stare sposoby pokrywania dachów są coraz bardziej pracochłonne i nieefektywne. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci wyspecjalizowanego sprzętu, bardzo ułatwiającego pracę na dachu.
            Przy wykonywaniu pokryć dachowych i obróbek najczęściej używane są narzędzia ręczne. Jednym z nich są nożyce do blachy, niezbędne przy pracy z tego typu materiałem. Wyróżniamy wśród nich nożyce tradycyjne, wykonane z dwóch kawałków stali oraz nożyce dźwigniowe ze specjalnym układem dźwigni łączącym szczęki tnące z ramionami. W naszym kraju nożyce dźwigniowe jeszcze nie zdobyły pełnego zaufania dekarzy. Zdecydowanie bardziej popularne są tradycyjne, wbrew pozorom znacznie trudniejsze do wyprodukowania. Nożyce wytwarzane są z różnego rodzaju stali, co pozwala dekarzowi dopasować narzędzie do grubości i twardości blachy. Ponadto ich podział na nożyce do otworów, uniwersalne i do cięć przelotowych dodatkowo ułatwia wybór oraz zapewnia komfort pracy. Kolejną grupą narzędzi potrzebnych w tym zawodzie są kleszcze do blach, również występujące w wielu odmianach. Podobnie jak w wypadku nożyc warto zaopatrzyć się w narzędzia renomowanych niemieckich firm, jak Bessey-Erdi czy Freund, w których zaawansowana technologia kucia stali znacząco przedłuża użytkowanie sprzętu. Kleszcze oraz cęgi mogą mieć szczękę o rozstawie od kilkudziesięciu milimetrów do nawet dwudziestu centymetrów. Poza wersjami prostymi dostępne są również egzemplarze wygięte pod kątem 45 i 90 stopni. Inne mniej lub bardziej skomplikowane maszyny dekarskie znajdziesz na stronie Piotrowski Maszyny i Narzędzia Dekarskie. Trudno wyobrazić sobie dekarza lub blacharza bez podstawowego sprzętu, jakim jest młotek. Na rynku oferowanych jest wiele rodzajów tego uniwersalnego narzędzia. Poza klasycznymi modelami z różnymi trzonkami, obuchami, odkuwanymi z jednego kawałka stali, czy też z końcówkami magnetycznymi, dostępna jest cała gama młotków blacharskich. Rozróżniamy młotki drewniane, plastikowe, z różnymi kształtami obucha, a także, bardzo cenione przez blacharzy, wypełnione piaskiem. Liderem wśród firm produkujących młotki jest niemiecka firma Picard. Ważnym narzędziem w pracy dekarza jest zaginarka (giętarka) do blachy. Stanowi ona zazwyczaj pierwszą maszynę kupowaną przez firmy dekarskie. Istnieje duża konkurencja wśród producentów tych urządzeń.
            Prędzej czy później każda firma dekarska staje przed koniecznością zoptymalizowania swojej pracy, zapewnienia większego bezpieczeństwa pracownikom oraz zwiększenia konkurencyjności na lokalnym rynku. Zazwyczaj wiąże się to z zakupem tzw. windy dekarskiej. W dokumentacji technicznoruchowej tego typu sprzęt zdefiniowany jest w następujący sposób: „Urządzenie jest wciągarką pochyłą ustawianą tymczasowo i przeznaczoną wyłącznie do transportu materiałów podczas prowadzenia prac budowlanych”. Pozwala to na zastosowanie przepisów o odbiorze tymczasowym w UDT, co nie tylko bardzo upraszcza procedurę związaną z rejestracją i użytkowaniem urządzenia, lecz także gwarantuje przestrzeganie wszelkich przepisów w razie kontroli na budowie. Nie da się zaprzeczyć, że wszelkie niecertyfikowane urządzenia i rozmaite „domowe wynalazki” są traktowane przez inspektorów z wielką nieufnością, a brak odpowiedniej dokumentacji w razie wypadku na placu budowy może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak istotne jest posiadanie wciągarki pochyłej z pełną dokumentacją techniczną, instrukcją obsługi w języku polskim, a także wykazem części zamiennych oraz schematami elektrycznymi.
         Dla firm specjalizujących się w pokryciach z blachy oferowana jest cała linia maszyn pozwalająca na profilowanie blachy pod rąbek prosto z rolki. Każdy, kto kiedykolwiek musiał radzić sobie z tego typu pokryciem jedynie za pomocą narzędzi, wie jak bardzo jest to pracochłonne. 
          Najlepsza zaginarka i cała masa innych potrzebnych urządzeń, maszyn i sprzętów do pracy znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej, na aukcjach allegro i w sklepie internetowym. Serdecznie zapraszamy. 

                                                                                                              (źródło: Andrzej Pupin)

1 komentarz: