poniedziałek, 11 marca 2013

Dobre akcesoria dachowe

        Dach to ważny element w każdym obiekcie. Jeżeli wykonamy go w niewłaściwy sposób, przy pomocy nieodpowiednich materiałów, szybko dostarczy nam dodatkowych zmartwień związanych z koniecznością prac remontowych. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich surowców. Wybierzmy połać, a następnie zwróćmy uwagę na akcesoria dachowe. Te niepozorne elementy konstrukcji naszego dachu niejednokrotnie są kluczowym ogniwem. Nie tylko zwiększają trwałość naszego dachu, ale też poprawiają jego wygląd i estetykę. W tym zadaniu z pewnością pomogą nam dobre maszyny dekarskie.
           Zawsze warto zadbać od wysoką jakość używanych materiałów. Dotyczy to zarówno fundamentów, jak i dachu. Każdy element powinien spełniać najwyższe standardy pod względem wykonania, wytrzymałości i funkcjonalności. Dzięki temu zyskamy pewność, że ukończony budynek będzie nam służył przez wiele lat bez konieczności dodatkowych remontów.
Podczas budowy lub renowacji dachu ważny jest nie tylko wybór pokrycia dachowego, ale też dobór odpowiednich akcesoriów wykończeniowych. Jest to niezwykle ważne ponieważ podstawowym zadaniem będzie ochrona miejsc szczególnie narażonych i wystawionych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zabezpieczymy nimi szczyty i kalenice dachu, punkty stykowe oraz wykończymy boki konstrukcji. Mając odpowiednie narzędzia dekarskie uporamy się z tematem dosyć szybko. Pracując z odpowiednim sprzętem, praca jest także szybsza i na pewno efektywniejsza.
Rynek jest zróżnicowany, a konkurencja coraz większa, w związku z czym producenci pokryć dachowych oferują coraz szerszy wybór akcesoriów. Dostępne są one zarówno jako uzupełnienie płytek i płyt dachowych tego samego producenta, jak również w wersji pasującej do pokryć dachowych innych firm.
      Najczęściej stosowanymi akcesoriami dachowymi są gąsiory, które chronią kalenice - miejsce styku dwóch połaci dachu. Kolejnym, równie ważnym elementem wykończeniowym dachów są wiatrownice, czyli wykończenia szczytów - boków dachu - na prawej i lewej krawędzi połaci. Stosowane są zazwyczaj do zabezpieczenia połaci dachowej przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi, a także wchodzeniem i gniazdowaniem się ptaków. Stanowią też zabezpieczenie przed ściekaniem wody wprost z połaci dachu na mury szczytowe budynków. Również w tym przypadku producenci oferują szereg modeli w zależności od miejsca ich montażu oraz kształtu. Każda zaginarka pomoże w dobrze wykonanej pracy. Nie zapominajmy zatem o jej używaniu i nie bójmy się na niej pracować. Bo ona ma służyć i pomagać, a nie zawadzać.
         Każdy dach posiada także okap będący dolną, poziomą części dachu wzdłuż którego zwyczajowo montowana jest rynna. Uzupełnia on poszycie dachu zabezpieczając go przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz gniazdowaniem ptaków. W miejscu przecięcia połaci ze ścianą, np. z kominem możemy zaobserwować osłony iskrowe. Zastosowane w jednym ciągu zabezpieczają dach przed nadmiernym wiatrem lub zawiewaniem śniegu, jak i ewentualnym zaprószeniem ognia przez iskry wydobywające się z kominów.
       Dachówki systemowe stosowane są zazwyczaj w miejscach szczególnie narażonych i wystawionych na wpływ czynników zewnętrznych. Przy zastosowaniu materiału słabej jakości, istnieje ryzyko, że nie wytrzymają próby czasu i warunków pogodowych, co może spowodować szybszą niż planowaliśmy konieczność remontu konstrukcji dachu.
Montując akcesoria dachowe należy zawsze postępować zgodnie z dołączoną instrukcją. Jeżeli nie chcemy montować akcesoriów samodzielnie lub nie czujemy się zbyt pewnie w tej dziedzinie lepiej zdać się na doświadczenie i wiedzę profesjonalnej ekipy remontowej. W takim przypadku nawet zaginarka, nie wykona za nas swojej pracy.
            Punkty łączenia różnych powierzchni dachu i połaci stanowią miękkie podbrzusze każdego dachu, dlatego warto zainwestować w akcesoria dachowe, które zapewnią nam spokój oraz pewność na długie lata. Wygospodarować odrobinę wolnego czasu i zapoznać się z bogatą ofertą dostępnych na polskim rynku akcesoriów. Gdy wybierzemy mądrze, zminimalizujemy ryzyko wymagającej sporych nakładów wymiany lub naprawy dachu w ciągu najbliższych kilkunastu lat.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz