czwartek, 10 stycznia 2013

Pamiętaj o ważnym ubezpieczeniu !!!!

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA ODSZKODOWAWCZA
to ten rodzaj odpowiedzialności cywilnej, którego głównie dotyczą umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Warto pamiętać, iż zobowiązanie to taki stosunek prawny, w ramach którego jedna osoba / podmiot (wierzyciel) może żądać od drugiej osoby / podmiotu (dłużnika) świadczenia, a dłużnik powinien to świadczenie spełnić. Ze względu na źródła zobowiązania do naprawienia wyrządzonej poszkodowanemu szkody wyróżniamy w polskim systemie prawnym:
  • odpowiedzialność cywilną (OC) deliktową - uregulowaną w kodeksie cywilnym (k.c.) w Art. 415 i następnych, ten rodzaj OC dotyczy wyrządzenia szkody w wyniku czynu niedozwolonego, gdy pomiędzy wierzycielem (w ubezpieczeniach OC nazywanym poszkodowanym), a dłużnikiem (w ubezpieczenia OC nazywanym odpowiedzialnym za szkodę - sprawcą) nie ma zawartej żadnej umowy o charakterze zobowiązaniowych np. o wykonanie prac dekarskich.
  • OC kontraktową - uregulowaną w k.c. w Art. 471 i następnych, ten rodzaj OC dotyczy szkód wyrządzonych przez sprawcę poszkodowanemu w sytuacji kiedy zarówno sprawca jak i poszkodowany są jednocześnie stronami tej samej umowy o charakterze zobowiązaniowym np. o wykonanie prac dekarskich. W tym reżymie odpowiedzialności dowód niewinności (okoliczności zwalniającej) – musi wykazać sprawca (za-chodzi domniemanie winy).
  • tzw. OC deliktowo-kontraktową, o której można mówić w związku ze zbiegiem roszczeń w oparciu o Art. 443 k.c. Ten rodzaj OC wszystkich szkód, w których poszkodowany kontrahent ma możliwość wykazania bezprawnego działania sprawcy (naruszenia prawa w szerokim znaczeniu – tzw. czynu niedozwolonego, potocznie - deliktu). W takim przypadku wierzyciel - poszkodowany może dokonać wyboru podstawy sowich roszczeń. W praktyce często może dotyczyć działalności firm dekarskich.

Warto w tym miejscu pomyśleć także o ubezpieczeniu swojego sprzętu. Maszyny dekarskie warte są ewentualnego odszkodowania w razie nieprzewidzianego wypadku losowego. 

UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ
ubezpieczenie OC zalicza się do ubezpieczeń majątkowych, jednak wykazuje ono swoje specyficzne odmienności w stosunku do ubezpieczeń mienia (rzeczy).
Przedmiotem ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia OC nie jest określony składnik majątkowy Ubezpieczonego. Ubezpieczenie może być zawarte nawet przez Ubezpieczonego (ubezpieczającego) nie posiadającego żadnego majątku. Z tych powodów ubezpieczenie OC nazywane jest ubezpieczeniem pasywów, czyli zobowiązań Ubezpieczonego, jakie mogą powstać w przyszłości - w okresie ubezpieczenia. Zobowiązania wynikające ze szkód wyrządzonych innym osobom lub podmiotom są trudne do oszacowania, jednak specyfika działalności dekarskiej wskazuje, iż prawdopodobieństwo wyrządzenia takich szkód kontrahentom lub innym osobom (podmiotom) niezwiązanym żadną umową jest dość duże pomimo dołożenia przez "Dekarza" należy-tej staranności w trakcie realizacji prac dekarskich. Powyższe prowadzi do jednego podstawowego wniosku, po-mimo iż zawarcie umowy ubezpieczenia OC nie jest nakazane prawem, to każdy przedsiębiorca prowadzący działalność dekarską powinien korzystać z ochrony ubezpieczeniowej w ramach ubezpieczenia OC.




Ubezpieczenie OC tak owszem, ale narzędzia dekarskie także ulegają zniszczeniu i jeśli chcemy przedłużyć ich żywotność i przydatność w pracy, pomyślmy o ubezpieczeniu od mechanicznych zniszczeń, kradzieży lub zagubienia.

Warto pamiętać, iż tak jak w roku 2012 ubezpieczeniem objęta jest OC w związku z prowadzeniem nw. działalności:
•    Wykonywanie więźby dachowej drewnianej lub stalowej.
•    Wykonywanie podkładów i poszycia dachów oraz izolacji basenów i tarasów.
•    Krycie dachów, montaż rynien i rur spustowych
•    Montaż obróbek blacharskich,
•    Montaż okien i wyłazów dachowych.
•    Rekonstrukcja i naprawa pokryć dachowych i elementów wykończeniowych dachu.
•    Rozbiórka pokryć dachowych oraz dachów
•    Wykonywanie termoizolacji dachów, stropodachów i poddaszy.
•    Konserwacja wszelkiego rodzaju pokryć dachowych i obróbek.
•    Montaż i demontaż odgromów.
•    Odśnieżanie dachów, usuwanie sopli i odmrażanie systemów odwodnienia dachu.
•    Roboty towarzyszące: a)murarsko-tynkarskie, b)ślusarsko-kowalskie
•    Ustawianie rusztowań, pomostów do transportu materiałów oraz barier zabezpieczających BHP.
•    Rozbiórka dachów
•    Organizacja imprez szkoleniowo-integracyjnych (np. pikników, zjazdów, targów, wystaw)
•    Wykonawstwo prac ogólnobudowlanych (z wyłączeniem budowy budynków i budowli przemysłowych, hydrotechnicznych, oczyszczalni ścieków, elektrowni, rafinerii, kopalni a także w wyłączeniem działalności polegającej na budowie, modernizacji i remontów dróg, wiaduktów, tuneli i mostów itp.)



W trosce o swoje własne zdrowie ubezpieczamy siebie i nasze rodziny. Ale w pracy ważne jest także długa żywotność sprzętu na którym pracujemy i ochrona jego przed ewentualnymi wypadkami. I tak oto warto ubezpieczyć także naszą maszynę jaką jest zaginarka. Nigdy nic nie wiadomo, kiedy nie zepsuje się lub upadnie. A wówczas można skorzystać z odszkodowania i koszta naprawy zostaną ściągnięte nie z naszej kieszeni. Ku przemyśleniu i analizy.

(źródło PSD)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz